GradeKiln

Kalkulator CGPA untuk Universiti Malaysia

Skala 4.0 yang digunakan di universiti Malaysia, berwajaran jam kredit, dengan kelas ijazah yang dipaparkan.

Rekod kursusMalaysia, CGPA 4.0 (berwajaran jam kredit)
KursusKreditGred
disimpan dalam pelayar ini sahaja
CGPA-
kredit 0
mata kualiti 0
Tetapkan sasaran

Setempat sahajaSemua pengiraan berjalan dalam tab pelayar ini. Kursus dan gred kekal pada peranti anda; tiada apa-apa dihantar.

Universiti Malaysia mengira CGPA pada skala 4.0 (A = 4.00, A- = 3.67, B+ = 3.33 hingga F), berwajaran mengikut jam kredit. Masukkan kursus anda di bawah dan CGPA serta kelasnya dikemas kini serta-merta: Kelas Pertama lazimnya dari 3.67, Kelas Kedua Atas dari 3.00, Kelas Kedua Bawah dari 2.00.

Garis kelas inilah yang berbeza antara institusi: sesetengah universiti awam menetapkan Kelas Pertama pada 3.75, dan biasiswa JPA serta ramai majikan menggunakan Kelas Kedua Atas sebagai garis tapisan, jadi beza antara 2.99 dengan 3.00 sangat penting. Peraturan senat universiti anda yang menentukan; halaman ini mengira nombor yang diklasifikasikannya.

Skala yang digunakan halaman ini

GredMata gred
A / A+4.0
A-3.67
B+3.33
B3.0
B-2.67
C+2.33
C2.0
C-1.67
D+1.33
D1.0
D-0.67
F0.0
Kelas ijazahPNGK minimum
Kelas Pertama3.67
Kelas Kedua Atas3.00
Kelas Kedua Bawah2.00

Universiti Malaysia menggunakan CGPA 4.0 berwajaran jam kredit. Garis kelas yang dipaparkan di sini, Kelas Pertama dari 3.67, Kelas Kedua Atas dari 3.00 dan Kelas Kedua Bawah dari 2.00, datang daripada satu jadual yang diluluskan Senat dan bukan garis kebangsaan; peraturan senat universiti anda menetapkan garisnya sendiri. Satu perkara tentang maksud kelas itu: Universiti Sains Malaysia menyatakan bahawa ia tidak mengklasifikasikan ijazah berdasarkan CGPA langsung, dan jadual 3.67 / 3.00 / 2.00 itu ialah padanan yang diluluskan Senat untuk membandingkan CGPA dengan kelas, bukan garis yang dicetak pada ijazah. Semak sama ada universiti anda menganugerahkan kelas atau sekadar memadankannya.

Sumber. Skala ini diambil daripada Universiti Sains Malaysia, surat Pejabat Pendaftar mengenai skala perbandingan CGPA (2012), yang diterbitkan oleh badan yang menetapkan peraturan tersebut. Klik untuk sumber rasmi. Kali terakhir kami membaca dokumen ini pada 3 Oktober 2026, dan halaman sumber menunjukkan bila kami menyemaknya semula.

Soalan lazim tentang kalkulator ini

Bagaimana mengira CGPA di Malaysia?

Mata gred (A = 4.00, A- = 3.67, B+ = 3.33 dan seterusnya) didarab dengan jam kredit setiap kursus, dijumlahkan, kemudian dibahagi dengan jumlah jam kredit. Kalkulator ini menjalankan pengiraan itu secara langsung dengan kelas ijazah dipaparkan.

CGPA berapa untuk Kelas Pertama di Malaysia?

Jadual yang diluluskan Senat yang diikuti halaman ini meletakkan Kelas Pertama pada 3.67, Kelas Kedua Atas pada 3.00 dan Kelas Kedua Bawah pada 2.00. Garis ini bukan garis kebangsaan: peraturan senat universiti anda menetapkan garisnya sendiri.

Apakah beza GPA dan CGPA di Malaysia?

GPA meliputi satu semester, manakala CGPA terkumpul bagi semua semester. Formulanya sama, cuma barisnya berbeza: masukkan satu semester untuk GPA, atau semua kursus setakat ini untuk CGPA.

Adakah mengulang subjek menggantikan gred di universiti Malaysia?

Polisinya berbeza: banyak universiti menggantikan gred gagal dalam CGPA tetapi mengekalkan kedua-dua cubaan dalam transkrip. Masukkan gred yang benar-benar dikira mengikut peraturan universiti anda.

Adakah CGPA 3.5 baik di Malaysia?

Pada jadual yang diikuti halaman ini, 3.5 berada dalam Kelas Kedua Atas. Oleh sebab pengiraan berwajaran kredit, projek tahun akhir yang berkredit tinggi paling banyak menggerakkannya, jadi tahun akhir ialah masa ia masih boleh diubah.

Adakah kalkulator CGPA ini percuma, tanpa pendaftaran?

Ya. Tiada akaun dan tiada apa-apa dimuat naik: CGPA dikira dalam pelayar anda, kursus kekal pada peranti anda, dan halaman ini berfungsi di luar talian.

Kalkulator lain

Semua skala penggredan dalam satu helaian boleh cetak

Percuma: 80 skala penggredan kebangsaan dan universiti berserta markah lulus dan kelasnya, dalam bahasa Inggeris, sedia untuk dicetak hitam putih. Ditambah notis ringkas apabila ada kalkulator baharu. Boleh berhenti melanggan pada bila-bila masa. Privasi